Najlepsze Miejsce Beauty magazyn GALA | Najlepszy Salon Kosmetyczny dla Kobiet magazyn BUSINESSWOMAN&LIFE
Przedsiebiorstwo Przyszłosci Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyzszego | Prestizowy Produkt Roku magazyn LAW BUSINESS QUALITY

BOTOX

Toksyna botulinowa jest naturalnym, oczyszczonym białkiem, które powoduje relaksację mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Preparat przeznaczony jest dla osób chcących pozbyć się zmarszczek poprzecznych i pionowych, np. „lwich”, czoła, „kurzych łapek” i innych, pojawiających się wraz z upływem lat.

Terapia botulinowa jest skuteczna i bezbolesna, a efekt pojawia się po ok. 14 dniach i utrzymuje się ok. 3-6 miesięcy.
Zabieg trwa 15min. Nie wymaga znieczulenia.
Zabieg wygładzania zmarszczek mimicznych poleca się osobom ze zmarszczkami mimicznymi, zwłaszcza górnej części twarzy: okolica czoła – zmarszczki „wojownika” (między brwiami) i podłużne „myśliciela”, oraz oczu tzw. kurze łapki. Doskonały w przypadku „marsowego”, groźnego spojrzenia, także u mężczyzn. Zabieg nie jest bolesny. Zabiegi takie wykonuje się od kilkunastu lat. Są one bezpieczne dla zdrowia. Nie zmieniają wyglądu twarzy, a jedynie w bardzo naturalny sposób odmładzają.

Przebieg zabiegu: Toksyna jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę pod skórę lub śródskórnie. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko, w zależności od ilości punktów iniekcji, ok. 15-20 min. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny (porównywalny do ukłucia przez komara). Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem miejscowo znieczulającym (Emla, Painblock).

Po zabiegu: zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zostaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po kilku dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg można powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku. Terapia toksyną botulinową jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

Przeciwwskazania bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona, miopatie, zwyrodnienie sznurów bocznych),
 • padaczka,
 • stwardnienie rozsiane,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
 • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • ciąża, okres laktacji.

Przeciwwskazania względne:

 • zaburzenia krzepnięcia,
 • stosowanie leków „rozrzedzających krew” (np. aspiryna, acenocumarol) – odstawić ok. 7 dni wcześniej po konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane:

 • ból w momencie iniekcji,
 • małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia, jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie krwionośne,
 • zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych,
 • mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji,
 • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust),
 • ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.

Uwaga: Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni. Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne.

Postępowanie po zabiegu:

 • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć,
 • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu butów, czy też podczas snu), nie kłaść się,
 • w ciągu 24 godz. nie spożywać alkoholu, nie palić 3 godz. przed i ok. 3 godz. po zabiegu, nie latać samolotem, nie korzystać z solarium, łaźni parowej, sauny, ćwiczeń fizycznych.

LECZENIE PRZEROSTU MIĘŚNI ŻWACZY

Przerost mięśni żwaczy występuje u około 10% ludzi. Choroba ta często powoduje zmianę wyglądu twarzy – żuchwa jest szeroka. Dodatkowo może występować ból żuchwy, jej ograniczony zakres ruchu żuchwy i nadmierne ścieranie zębów. Leczenie przerostu mięśni żwaczy polega na podawaniu toksyny botulinowej, co powoduje zmniejszenie ich masy, zmianę wyglądu dolnej części twarzy z prostopadłej na bardziej smukłą, zmniejszenie żuchwy oraz ustąpienie dolegliwości bólowych i zaprzestanie niszczenia zębów. Zabieg powtarzany jest w odstępach kilku miesięcy. Po tym okresie obserwuje się trwałą zmianę w wyglądzie twarzy. Działania niepożądane, polegające na przejściowej dysfunkcji mięśni sąsiadujących ze żwaczami, są krótkotrwałe i nie zaburzają codziennego życia leczonych pacjentów.

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI PACH, STÓP, DŁONI, CZOŁA, SKÓRY GŁOWY

Poprzez podskórne podawanie toksyny botulinowej powoduje się czasowe odnerwienie gruczołów potowych. Zabieg jest bezbolesny – wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kremem z tetrakainą. Cała procedura trwa około 45 minut. Po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności. Efekt zabiegu widoczny jest po 2 tygodniach i utrzymuje się około 6 miesięcy.

KOSMETYKA TWARZY I CIAŁA · ENDERMOLOGIA LPG® · ZABIEGI MEDYCYNY ESTETYCZNEJ, LASER · MANICURE, PEDICURE